2021-04-20, antradienis, 11:10.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:02, leidžiasi 20:30, dienos ilgumas 14:27.

Ūkininkas Eugenijus Stonys: leiskime valdžiai pirmiausia padaryti, o po to jau kritikuokime ar girkime (2)

2018-11-21, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Ūkininkas Eugenijus Stonys: leiskime valdžiai pirmiausia padaryti, o po to jau kritikuokime ar girkime

Vyriausybei paskelbus apie ketinimus įvesti maisto kuponus, kad žmonės galėtų pigiau įsigyti vietos ūkininkų ir gamintojų produktų, pasipylė įvairiausių vertinimų – ir kritikos, ir palaikymo. Kaip tokius siūlymus sutinka žemdirbiai, savo produkciją pardavinėjantys tiesiai vartotojams?

 

Kompensuotų valstybė

 

Vyriausybė skelbia norinti suvaldyti kylančias maisto kainas ir padėti mažas pajamas gaunantiems gyventojams pigiau įsigyti vietos gamintojų produkcijos. Viena iš siūlomų priemonių – maisto kuponų arba vadinamųjų vaučeriųsistema. Tikimasi, kad šis mechanizmas padidintų konkurenciją prekybos srityje ir sumažintų maisto kainas, be to, paskatintų smulkiųjų prekybininkų ir ūkininkų produkcijos pardavimus.

 

Vyriausybės galvos patarėjai aiškina, kad žmonės galėtų įsigyti 10 eurų vertės kuponus už 7 ar 8 eurus ir apsipirkti pas ūkininkus ar mažus prekybininkus. Kainų skirtumą kompensuotų valstybė. Detalesnių paaiškinimų, kaip veiktų tokia sistema, ir kiek tai kainuotų valstybei, kol kas nepateikiama. Svarstoma, ar vaučerius galėtų įsigyti visi gyventojai ar tik socialiai jautrios visuomenės grupės.

 

Kai kurie ekonomistai, mažmeninės prekybos tinklų rinkos analitikai jau pažėrė nemažai kritikos dėl vaučeriųsistemos. Ūkininkai, kuriems išgyventi padeda dalyvavimas trumpoje maisto grandinėje, tokį sumanymą būtų linkę palaikyti. Jie mano, kad stambūs prekybininkai pasistengs, jog ši idėja būtų sužlugdyta.

 

Idėja patraukli

 

Joniškio rajone ūkininkaujantis Eugenijus Stonys, jau dvidešimt metų turguose prekiaujantis savo ūkyje pagamintais pieno produktais, neskuba vertinti aptarinėjamų vaučerių. „Pirmiausia esu žemaitis, todėl neskubu daryti išvadų. Kita vertus, nežinau, kaip ta sistema veiks. Girdžiu, kad dabar tuos vaučerius jau puola, nors sprendimai dar nėra priimti. Leiskime valdžiai pirmiausia padaryti, o po to jau kritikuokime ar girkime“, – sakė jis.

 

Pieno gamintojui atrodo patraukli idėja vartotojui sumažinti produktų kainą, o gamintojui tai kompensuoti. „Jeivaučerį įsigijęs žmogus turguje parduodamos varškės kilogramą galėtų nusipirkti 20 proc. pigiau, būtų smagu ir jam, ir man. Daugiau gyventojų galėtų įsigyti natūralių produktų, ir gamintojai nenukentėtų, jeigu jiems būtų kompensuota ta dalis. Sumanymas būtų visai neblogas, tik čia dar daug neaiškumų: kaip veiks kompensavimo mechanizmas, kai tuos kuponus reikės tvarkyti, kur juos įsigyti“, – svarstė apie 25 rūšių pieno produktus tiesiai vartotojams parduodantis E.Stonys.

 

Išsigelbėjo nuo bankroto

 

Joniškio rajono ūkininkas prisipažino, kad pieno produktų gamyba jo ūkį kadaise išgelbėjo nuo bankroto. Spausti sūrius, mušti sviestą ir gaminti įvairius jogurtus bei kitus pieno produktus juos privertė mažos pieno supirkimo kainos. „Į turgų pradėjome važinėti, nes išsigandome, kad neišgyvensime – pieno supirkimo kainos nepadengė išlaidų. Gelbėdamiesi pradėjome gaminti produktus“, – prisiminė jis.

 

 

E.Stonio ūkyje – ne keliolika ar keliasdešimt karvučių, žemaičio šeima laiko apie 800 pieninių ir mėsinių galvijų. Tiesa, perdirbama tik dalis pieno – iki 1 tonos per parą. Ūkyje pluša beveik visi vaikai, kurių užaugino šešis. Ūkininkas pats keturias dienas per savaitę prekiauja Naujosios Akmenės, Šiaulių, Pakruojo ir Radviliškio turguose.

 

„Ypač patinka Naujosios Akmenės turguje, čia žmonės noriai perka mūsų natūralią produkciją, turguje gera tvarka. O štai Joniškyje iš viso dabar neprekiauju. Anksčiau produktus pardavinėjau vieno prekybos centro aikštelėje iš savo autobusiuko. Žmonės pirko ir džiaugėsi, bet Joniškio miesto seniūnė paprašė išsikraustyti. Kurį laiką negalėjau prekiauti, nes privatūs gyventojai, kurių elektra naudojausi, remontavo namą. Seniūnė pasakė: „Ačiū, kad išvažiavote“. Tai toks mūsų valdžios indėlis remiant ūkininkus ir smulkius gamintojus“, – dėl vietos valdžios palaikymo stokos apgailestavo ūkininkas.

 

E.Stonys nenuilsdamas pirkėjams aiškina, iš ko ir kaip pagaminti jo parduodami produktai, akcentuoja, kad jie yra natūralūs, sudėtyje nėra konservantų ir cheminių priedų. „Tarp mano pirkėjų bene daugiausia yra senjorų. Skaudu, kai išgirsti, kad vienas ar kitas jau paliko šį pasaulį. Apskritai vartotojų mažėja, jaunimas į turgų nevaikšto“, – dėl ateities neramu pieno gamintojui.

 

Paruošta pagal valstietis.lt

 
 
Contact form

 

ANTANAS 2018-11-22 19:09:30 IP: 46.249.171.21

Eugenijau! Pasiilgau tavo ūkio rūgpienio, grietinės ir sūrio!

 

ANTANAS 2018-11-22 19:08:39 IP: 46.249.171.21

Eugenijau! Pasiilgau tavo ūkio rūgpienio, grietinės ir sūrio!

Šios dienos vardadieniai