2022-06-30, ketvirtadienis, 07:16.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:46, leidžiasi 21:56, dienos ilgumas 17:10.

Šiemet sukanka 250 metų sukaktis Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimui: ar nevertėtų šios datos įamžinti Joniškio krašte?

2019-01-12, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Šiemet sukanka 250 metų sukaktis Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimui: ar nevertėtų šios datos įamžinti Joniškio krašte?

Istorijos mėgėjas Mindaugas Stakutis iš Šiaulių kelia pasiūlymą pastatyti paminklą 1769 m. valstiečių sukilimo Šiaulių gubernijos vadams: M.Paugai ir M.Radvilai. Jie  buvo  pagrindiniai vadai Joniškio krašte ir buvo nužudyti Joniškyje. Mindaugas Stakutis  2018 metais vasarą organizavo žygį  šitam sukilimui Joniskio krašte atminti. Žygeiviai keliavo iš Jakiškių dvaro, per Kalnelį į Joniškį. Žygyje buvo pasakota apie sukilimą, jo vadus ir priežastis. Buvo iškelta mintis, kad Joniškio centre reikia pastatyti paminklą nužudytiems sukilimo  vadams.  Ar daug joniškiečių žino, kad buvo toks sukilimas, o kas buvo M. Pauga ir M. Radvila?

 

2019 m. bus 250 metų sukaktis. Sukilimas vyko 1769 metais. Nors sukilimas vyko Šiaulių gubernijoje, sukilimo pradžia buvo Žagarėje, o aktyviausiai veikė Joniškio sukilėliai ir jų vadas Mykolas Pauga.

 

Mykolas Pauga gimė 1729 m. Buivydžiuose, Joniškio raj., nužudytas 1770 m. sausio 12 d. Joniškyje. Jis buvo vienas 1769 m. Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimo vadų. Kilęs iš turtingų valstiečių. Prieš sukilimą buvo Joniškio vaitas. 1768 m. prasidėjo A. Tyzenhauzo reformos Šiaulių ekonomijoje, pradėti kurti palivarkai, kurių žemes turėjo įdirbti valstiečiai. Valstiečiai iš savo žemių buvo išvaromi, paliekant jiems palivarkų pakraščiuose tik po ketvirtį valako. Nuo vieno ketvirtadalio valako reikėjo eiti 2 dienas lažo. Buvo padidinti ir piniginiai mokesčiai, reikėjo duoti duokles. Tai sukėlė valstiečių nepasitenkinimą, buvo pradėtas organizuoti sukilimas. Pagrindiniai organizatoriai – M. Pauga, Jakiškių kaimo vaitas Martinjonas Radvila, mokytojas Simonas Aleksandravičius, bajoras I. Kudrevičius, nuo 1769 m. liepos 13 d. sukilėlių vadovybės komendantas.

 

Martinjonas Radvilas (1724 m. Joniškio raj. – 1770 m. sausio 12 d. Joniškyje) – vienas 1769 m. Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimo vadų. Kilęs iš turtingų valstiečių, turėjo ūkį ir ūkininkavo Jakiškių kaime. Prieš sukilimą buvo Jakiškių kaimo vaitas. 1768 m. prasidėjus A. Tyzenhauzo reformoms Šiaulių ekonomijoje, užtarė valstiečius, kurie, kuriant palivarkus, buvo išvaromi iš savo žemių, už tai buvo baustas. Sukilimui pralaimėjus suimtas. 1769 m. gruodžio 4 d. Kauno teismas nuteisė mirties bausme. Joniškyje viešai nukirsdintas.

 

Sukilimas prasidėjo Žagarėje 1769 m. liepos 13 d., kitą dieną persimetė į Joniškį, kuris tuo metu buvo didžiausias Šiaulių ekonomijos miestas. Joniškio vaitas Mykolas Pauga parašė ir Joniškyje viešai perskaitė sukilėlių priesaikos tekstą. Pats važinėjo po ekonomiją, agituodamas sukilti, pats suiminėjo valdininkus. Liepos 15-16 d. sukilo Gruzdžių gubernija.

 

Mindaugas Stakutis  vieną ideją jau įgyvendino – pastatytas paminklas 1863 m. sukilimo vadui Adomui Bitei jo gimtinėje Aušrėnuose, Radviliskio raj. Šią idėją padėjo įgyvendinti sukilimo vado palikuonys. 2018 m. paminklas buvo atidengtas. Galbūt ir joniškiečiams laikas sukrusti ir didžiausią feodalinės Lietuvos sukilimą ar jo vadų atminimą įamžinti bent jau paminklu.

 

Vaiva Matakanskaitė

 

Nuotraukos iš Mindaugo Stakučio  2018 metų vasarą organizuoto žygio  Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimui atminti

 

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai