2022-06-30, ketvirtadienis, 07:32.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:46, leidžiasi 21:56, dienos ilgumas 17:10.

Priimtas galutinis sprendimas byloje dėl Joniškio gyventojo šmeižimo

2020-10-14, paskelbė Nusikaltimai ir nelaimės
Priimtas galutinis sprendimas byloje dėl Joniškio gyventojo šmeižimo

Spalio 13-ąją Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs kasacinę bylą, panaikino Šiaulių apygardos teismo 2020 m. sausio 29 d. nuosprendį ir paliko galioti Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų 2019 m. spalio 30 d. nuosprendį be pakeitimų, kuriuo pripažinta, kad kaltinamasis J. K. tyčia šmeižė, tai yra paskleidė tikrovės neatitinkančią, niekinančią, žeminančią ir pakertančią pasitikėjimą informaciją apienukentėjusįjį. Pirmos instancijos teismo nuosprendžiu joniškiečiui 63 m. J. K. skirta 5 000 eurų (100 MGL) dydžio bauda.

 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, palikdamas galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį,pažymi, kad J. K. kitam asmeniui išsiųstoje SMS žinutėje pateikė neigiamą konstatuojamojo pobūdžio informaciją apie nukentėjusįjį. J. K. iš dviejų laikraščių publikacijų, atrinkdamas kai kurias frazes, kurios publikacijose buvo pateiktos kaip bendro pobūdžio prielaidos, pateikė jas kaip žinią – visuomenės informavimo priemonėse skelbiamą faktą ar teisingus duomenis.

 

SMS žinutėje pateiktą informaciją J. K. suformavo kaip savo paties apgalvotai iš publikacijų išrinktą neigiamą informaciją apie nukentėjusįjį, pašalindamas iš jos hipotetinį (spėjamą) turinį, turėdamas tikslą tokią melagingą informaciją, kuri niekina ir žemina nukentėjusįjį, pakerta juo pasitikėjimą, paskleisti per kitą asmenį neapibrėžtam asmenų ratui.

 

Teisėjų kolegija padarė išvadą, kad J. K. veikė tyčia, suvokdamas, kad SMS žinutėje nurodyta informacija neatitinka tikrovės, nes pirminiame šaltinyje nebuvo konstatuoti faktai ar konkreti pozicija, kad nukentėjusysis  paėmė 50 000 LT (14 481 Eur) kyšį ir suklastojo dokumentą. Todėl paskleista žinutė yra žeminančio pobūdžio, niekinanti nukentėjusįjį ir galinti pakirsti pasitikėjimą juo.

 

J. K., būdamas išsilavinęs, dirbantis, visuomeniškas, rajono politinėje veikloje dalyvaujantis žmogus, suprato, kad paskleidimas žinios dėl pažymos klastojimo ir kyšio paėmimo yra apkaltinimas asmens nusikaltimu, taip pat ir sunkaus nusikaltimo padarymu. Nustatytos aplinkybės patvirtina, kad J. K. puikiai suprato, kokią žinią paskleidžia ir norėjo ją paskleisti. Išsiųsdamas žinutę, J. K. laikėsi konspiracijos – ją išsiuntė anonimiškai iš naujai įsigytos išankstinio apmokėjimo SIM kortelės ir ši kortelė buvo panaudota tik vieną kartą.

 

Teisėjų kolegija konstatavo, kad saviraiškos laisvė nėra absoliuti. Naudojimasis ja yra susijęs ir su pareigomis bei atsakomybe, todėl tam tikrais atvejais saviraiškos laisvė gali būti ribojama pagal įstatymą, jeigu tai būtina siekiant apsaugoti kitas demokratinėje visuomenėje ginamas vertybes, siekiant užkirsti kelią nusikaltimams, apsaugoti kitų asmenų garbę ir teises. Griežčiausia saviraiškos laisvės apribojimo forma – baudžiamoji atsakomybė už netinkamą jos įgyvendinimą, be kita ko, ir nusikalstamą veiką asmens garbei ir orumui – šmeižimą.

 

2019 m. vasario 21 d. J. K. Joniškyje iš savo mobiliojo telefono kitam asmeniui išsiuntė SMS žinutę, kurioje buvo konstatuoti faktai, kad nukentėjusysis paėmė 50 000 LT (14 481 Eur) kyšį ir suklastojo dokumentą. Taip J. K. tyčia šmeižė nukentėjusįjį, neva šis padarė sunkų nusikaltimą.

 

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

 

 

Šiaulių apylinkės teismo info

Contact form

Šios dienos vardadieniai