2022-08-14, sekmadienis, 11:39.     Šiandien Joniškyje saulė teka 05:53, leidžiasi 20:51, dienos ilgumas 14:58.

Čigonų milijonierių namai Rumunijoje: tarp gigantomanijos ir nesuderinamų elementų

2018-05-15, paskelbė agroexpresas .lt
Čigonų milijonierių namai Rumunijoje: tarp gigantomanijos ir nesuderinamų elementų

85 kilometrai į pietvakarius nuo Bukarešto įsikūręs Buzesku kaimas, kuriame gyvena keli tūkstančiai žmonių, vadinamas čigonų milijonierių sostine. Varžydamiesi turtais čia čigonai renčia sau 3-4 aukštų vienas už kitą prašmatnesnius gyvenamuosius namus. Nuo namų eklektikos net akyse raibuliuoja. Pats pigiausias namas čia kainuoja 2 mln. dol. , o brangiausias – 30 mln. Tiesa, tokį nekilnojamo turto įvertinimą skelbia patys čigonai. Realiai jie yra kur kas pigesni. Juolab, kad praktiškumu ir nepriekaištinga stilistika šie akiai neįprasti namai nepasižymi.

 

Pasirinkę sėslesnį gyvenimo būdą, čigonai ne itin noriai asimiliuojasi su vietiniais gyventojais. Dažniausiai jie užsisklendžia uždaroje etninėje grupėje. Vienos čigonų etninės grupės gyvena vargingiau, kitos turtingiau, trečios – labai turtingai. Viena tokia milijonierių čigonų grupė ir susitelkusi minėtame Rumunijos kaime.   

 

Kaimas ėmė klestėti 1989 metais, kai buvo nuverstas diktatorius N.Čaušesku ir čigonai prasdėjo laisviau keliauti po Europą. Daug vietinių gyventojų praturtėjo supirkdami ir parduodami juoduosius bei spalvotuosius metalus. Nors kai kas teigia, kad turtus čigonai čia susikrovė nesąžiningu keliu.

 

Vos tik įvažiavęs į kaimą nė neįtarsi, kad čia „milijonierių kaimas“. Ir tik artėjant link centro ima ryškėti didžiulių rūmų siluetai. Pagrindinė gatvė tęsiasi maždaug 650 metrų ir yra iš abiejų pusių tankiai užstatyta neeilinės architektūros pastatų. Gatvės pradžioje stūkso bene žymiausias kaimo namas su užrašu ant fasado „Dan Finutu 2003“. Šis masyvus namas greičiau panašus į administracinį nei gyvenamąjį pastatą. Pasirodo, kažkada buvo teisiamas čigonų autoritetas Dan Finutu. Šis pažadėjo, kad jeigu jo nepasodins į kalėjimą, pastatys kaime teismo pastato kopiją ir čia apsigyvens. Dan Finutu žodį ištęsėjo. 2003 metais namą pastatė,o kai 2012 metais žuvo autoavarijoje, jo laidotuves transliavo net vietinė televizija.

 

Dauguma kaimo namų pastatyti prisilaikant čigoniško stiliaus ir kolorito – pernelyg puošnūs, gigantiški, išdailinti nesuderinamais elementais, gausiais stulpais ir skulptūromis primenantys senovės pilių bokštus. Juose gausu veidrodinio stiklo. Stogai beveik vien metaliniai. Tokie didžiuliai pastatai, regis, privalėtų stovėti dideliuose sklypuose ir skęsti sodų ir parkų žalumoje. Tačiau taip nėra. 3-4 aukštų pastatai spaudžiasi vienas prie kito, tarp jų palikti tik siauri praėjimai. Sodui ir daržui čia vietos beveik nėra – visas pasodybinis sklypas užstatytas. Tvoros aukštos, pagamintos iš nerūdijančio plieno, bet permatomos – čia nepriimta slėti savo turtų. Pasitaiko atvejų, kai tvorų išvis nėra – nuo šaligatvio gali iškart peržengti namų slenkstį. Ant namų fasadų pritvirtintos lentelės su mirusių giminaičių vardais ir pavardėmis. Kaimo čigonų namuose populiarūs masyvūs laiptai į antrą aukštą.

 

Gigantiškuose pastatuose labai daug erdvinės tuštumos.  Paprastai gyvenamosios patalpos užima tik kelis kambarius. O visa kita – tuščia erdvė. Tokios architektūros logika paprasta – nesvarbu kaip tavo namas atrodo iš vidaus, svarbu, kad iš išorės jis būtų kuo didesnis. Kieno namas didesnis, tas ir kietesnis.

 

Pats kaimas irgi atrodo tuštokas. Pasirodo, dauguma šių namų šeimininkų persikėlė gyventi į Vakarų Europą, o jų rūmuose gyvena arba tėvai, arba tolimi giminaičiai.

 

Kazimieras Šatas

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai