2022-09-26, pirmadienis, 22:59.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:12, leidžiasi 19:05, dienos ilgumas 11:53.

„Audruvės“ literatų klubas švenčia gimtadienį

2020-11-11, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
„Audruvės“ literatų klubas švenčia gimtadienį

Joniškio literatų klubas ,,Audruvė” lapkričio 13 d. švenčia jau 44 gimtadienį. Tai vienas iš seniausiai gyvuojančių literatų klubų Lietuvoje. 1976 metų lapkričio 13 dieną jį įkūrė Aniceta Krajinienė, tautodailininkė, žurnalistė, dabar ir Joniškio Garbės pilietė. Ji subūrė į klubą literatūros mylėtojus, skaitančius ir kuriančius žmones. Kraštietis dailininkas, gyvenantis ir kuriantis Kaune, Viktoras Žilinskas pasiūlė klubo pavadinimą ir sukūrė emblemą. Literatų klubas pavadintas per Joniškio rajoną tekančios upelės Audruvės vardu. Šiuo metu klubui vadovauja lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, tautodailininkė, poetė ir prozininkė Alina Jonaitienė. Neabejotinai ,,Audruvė” yra tapusi vienu iš ryškiausių Joniškio miesto kultūrinio gyvenimo fenomenų, gerai žinomu ne tik mieste ir regione, bet ir Lietuvoje.

 

,,Audruvės“ literatų kasdienybės ir švenčių srovė tokia pat įvairi kaip ir bendravardžio upelio tėkmė. Kai kada srovena tyliai, vienodai, gal net kiek nuobodokai, o kai kada tiesiog veržiasi, pursloja kaip pavasarinio šaltinio srautas. Per daugiau kaip 40 metų klubo gyvavimo metų organizuota daugybė kultūros renginių, knygų pristatymų, poezijos ir muzikos vakarų, susitikimų su kitų rajonų literatais, taip pat žinomais Lietuvos poetais ir prozininkais. Išleisti 5 almanachai, kuriuose spausdinami klubo narių poezijos ir prozos kūriniai. Ne vienas klubo narys yra išleidęs ir savo knygų. Klubas palaiko glaudžius ryšius su kitų rajonų kūrėjais: Šiaulių rajono meno kūrėjų asociacija, Šiaulių literatų klubu ,,Verdenė”, Kelmės literatų klubais ,,Vieversys” ir ,,Be rėmų”, Skuodo literatų klubu ,,Nojus”, Plungės literatų klubu ,,Vingiorykštė”, Pasvalio literatų klubu ,,Užuovėja”, Tauragės literatų klubu ,,Žingsniai” ir kitais. Klubų nariai dalyvauja poezijos šventėse, skaito savo ir kitų poetų kūrybą, dalijasi savo patirtimi, skleidžia žinią apie savo kraštą, garsina miestą.

 

Kiekvienas klubas – savo miesto, rajono, regiono kultūrinio gyvenimo reprezentantas, vienijantis kuriančius ir nekuriančius, bet literatūrą mėgstančius žmones. ,,Audruvė“ –  neabejotinai ryški kultūrinio miesto gyvenimo dalis. Svarų indėlį klubo veikloje paliko ir iki šiol dar jį garsina aktyvūs ir kūrybingi ,,Audruvės“ literatai: Angelė ir Vytautas Antanaičiai, Donatas Bareika, Regina Briedytė, Vida Donskytė-Peleniuvienė, Jonas Ivanauskas, Alina Jonaitienė, Emilija Kvedarienė, Aušra Lukšaitė-Lapinskienė, Lina Lašienė, Kilnutė Riškuvienė, Loreta Ripskytė, Viktoras Žilinskas, Albinas Žvingila ir kiti. Klube veiklos randa ir nekuriantys, bet literatūrą mėgstantys žmonės, pvz., Sigutė Bardauskienė, kuri yra labai svarbi pagalbininkė organizuojant renginius. Neseniai klubo gretas papildė Joniškio krašto arba iš jo kilę kūrėjai: Gražina Andrašiūnienė, Darius Rekis, Vytautas Mankevičius, Vilija Katkevičiūtė. Deja, jau amžinai nutilo vienos iš ryškiausių ,,Audruvės“ kūrėjų Onos Mikalauskienės-Kubiliūtės poetinis žodis, į amžinybę išlydėti Juozas Gedžius, Jolita Skablauskaitė ir kt. Tačiau jie liko kūryboje – vis gausėjančiame ,,Audruvės“ metraštyje.

 

Šiemet klubo veiklą labai pakoregavo visą pasaulį apėmęs virusas, tad teko atsisakyti tradicinių renginių, tačiau kūrybos proceso jokie virusai sulaikyti nepajėgūs, kaip ir užtvenkti upelio tėkmės. Tad ,,Audruvės” srovė tyliai, bet atkakliai veržiasi per užtvankas, per sąnašynus, per seklumas. ,,Audruvės” literatų kūryba skelbiama ne tik kas 4-5 metus leidžiamuose almanachuose, bet ir rajono bei šalies spaudoje: Joniškio laikraštyje ,,Sidabrė”, regiono laikraščio ,,Šiaulių kraštas” kultūros priede ,,Atolankos”, šalies savaitraštyje ,,Šiaurės Atėnai”, žurnale ,,Naujoji Romuva” ir kt. Publikacijos spaudoje padeda kūriniams pasiekti platesnę auditoriją, pristato literatų kūrybą literatūros mylėtojams.

 

    ,,Audruvės” literatų kūrybinis procesas gana intensyvus: skreba plunksnos, tarška kompiuterių klaviatūros, liejasi eilės ar eilutė po eilutės gula prozos tekstai, kurie pristatomi ne tik rajono, bet ir Lietuvos skaitytojams. Audruviečiai kasmet dalyvauja poezijos skaitymuose Pasvalyje, Pakruojyje, Naisiuose, Kuršėnuose, Tauragėje, Skuode ir kt. Klubas sėkmingai bendradarbiauja su rajono kultūros įstaigomis: Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi bei J. Avyžiaus viešąja biblioteka. Dalyvaujama tautodailininkų, dailininkų parodų atidarymo šventėse, knygų pristatymo vakaruose. Literatai kviečiasi į Joniškį žinomus Lietuvoje rašytojus, pristato jų kūrybą rajono žmonėms. Literatų kvietimu Joniškyje yra svečiavęsi rašytojai Aldona Ruseckaitė, Raima Zander, poetai Robertas Keturakis, Viktoras Rudžianskas, Viktoras Gulbinas ir kt. Organizuoti klubo bičiulių ir narių kūrybos vakarai-knygų sutiktuvės: skaitytojai supažindinti su Adelės Daukantaitės, Alinos Jonaitienės, Aušros Lukšaitės-Lapinskienės, Dariaus Rekio, Kilnutės Riškuvienės ir kt. literatų knygomis. Klubo nariai dalyvauja įvairiuose prozos ir poezijos konkursuose, jų kūryba ne kartą įvertinta ir apdovanota.

 

Sausrų džiovinama, lietaus pagirdoma Audruvės upelio tėkmė vis srūva į priekį, vingiuodama per laukus ir miškelius. Taip pat ir ,,Audruvės“ literatų kūrybos versmė – tai ištrykšta gausia ir stipria srove, tai alma tyliai ir lėtai. Vienus literatus keičia kiti, nostalgiškus posmus – satyrinės eilutės, linksmus tekstus – liūdni, o literatai ir jų kūrybos gerbėjai, nors šiemet ir nesusitiks visi drauge paminėti klubo gimtadienio, prisiminti tų, kurie stovėjo prie jo ištakų, kurie lašas po lašo pildė jo kūrybos vandenis, tačiau tai galės padaryti mintimis.

 

 Klubo gimtadienio išvakarėse siunčiame sveikinimus ne tik Joniškyje, bet ir kituose Lietuvos miestuose, net kitose Europos šalyse gyvenantiems buvusiems ir esamiems klubo nariams. Pasak literatūrologo R. Tamošaičio, ,,kūrybine veikla žmogus artėja prie kūrėjo, teigia gyvenimą, išreiškia save. Kūryba apskritai yra gyvenimo teigimas, gyvenimo meilė, gyvenimo geismas, tai kultūrinę formą įgijusi aistros išraiška“. 44-eri ,,Audruvės“ klubo gyvavimo metai tik įrodo, kad kūryba, kaip gyvenimo geismo išraiška, svarbi žmogui ir kultūrai.

 

Aušra Lukšaitė-Lapinskienė

Contact form

Šios dienos vardadieniai